Husk

Del dine oplevelser.
Lad kameraet op og tag masser af billeder. Sendes løbende til redaktøren.

 
powered_by.png, 1 kB

Hjem
Fotokonkurrence 2009
Wednesday 28. October 2009
Årets fotokonkurrence har haft ganske få deltagere. Ved efterårsgeneralforsamlingen den 28.oktober 2009 kunne formanden afsløre vinderne af henholdsvis 1. pladsen og 2. pladsen. Klik på overskriften for at se de to vinderbilleder.

1. pladsen gik til Frits Dalmose, der har taget billede 1 under sommertogt i Norge. Motivet dokumenterer vores drøm om at sejle et godt stykke udenfor Randers fjord ved hjælp af båden og se spændende steder. Løsningen med opbevaring af bådene i Norge er ikke et hverdags syn, så det er specielt. Billedet er godt belyst og emmer af sommer og bådferie. Billedet vidner om er farne sejlere, der lever sejlerdrømmen så langt ud, som man kan indenfor den almindelige ferieperiode, når man stadig er på arbejdsmarkedet. Det giver et ekstra point, at billedet blev sendt kort tid efter, det blev taget. Således kom det i Klokkebøjen, medens det var aktuelt. 

Active Image

2. pladsen gik til Søren Weidemeyer. Billede 2 indeholder hav, vores længste bro og en smuk sejlerpige. Man kan næste se, at sejlerpigen tænker: ”UHA – masten ramte ikke broen – det gik.” Billedet er også dokumentation for den sejlerferie, som er mulig for de fleste i klubben. Billedet vidner om erfarne sejlere, der stadig har bevaret respekten for det miljø, vi færdes i – nemlig havet. Bølgehøjden og det gode vejr vidner om, at besætningen på Hobitten ligesom de fleste af os elsker at være lystsejlere, der forener gode naturoplevelser med familiehygge.

Active Image

 
< Forrige   Næste >
© 2010 Randers Sejlklub
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
RSS 0.91
RSS 1.0
RSS 2.0
ATOM 0.3